• Historia naszej szkoły

• Szkoła Podstawowa w Walentowie została uruchomiona 1939r. W dniu 1 września rozpoczęło w niej naukę  około 100 uczniów. Zatrudniony został  jeden nauczyciel (nazwisko nieznane)- dokument w oryginale świadczący o tym fakcie znajduje się w kancelarii dyrektora. Po II wojnie światowej szkoła wznowiła działalność 22 marca 1945r. pod nazwą  Szkoła  Podstawowa w Walentowie. Funkcję kierownika szkoły powierzono Pani  Filomenie Wójtewicz. Szkoła nie posiadała wtedy własnego budynku. Zajęcia odbywały się  w wynajętym lokalu.  Była to 1 izba lekcyjna, w której znajdowały się  również potrzebne  sprzęty  i pomoce: 10 ław, 1 stół, 1 krzesło, 1 liczydło, 1 tablica szkolna, 1 egzemplarz Falski „Elementarz”. Liczba uczniów w wieku szkolnym (rocznik 37- 31) wynosiła ogółem 67. Liczba uczniów w wieku pozaszkolnym (rocznik 30- 28) ogółem 15. Od września do listopada 1946r. tą funkcję powierzono Pani  Irenie  Sitniewskiej, a następnie jeszcze w 1946r. piecze nad placówką przejęła pani Wanda Donarska. Od 1955r. do 1965r. kierownikiem szkoły w Steklinie była  pani Helena Wiśniewska. Szkoła Podstawowa w Walentowie znajdowała się wtedy w drewnianym baraku. Było tam tylko pięć sal lekcyjnych i dom nauczyciela. W baraku pobierało naukę  130 dzieci. Po godzinach nauki, wieczorem do szkoły przychodzili starsi ludzie, aby uzupełniać braki w nauce. W dniu 17 lutego 1960r. zaczęła się budowa nowej szkoły, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu pani Heleny Wiśniewskiej. Budowę zakończono 1962r. 1 października 1962r. odbyło się uroczyste otwarcie szkoły pod nazwą Pomnika 1000- lecia, ufundowanego ze składek Społecznego Funduszu Budowy Szkoły. W szkole znajdował się pierwszy telewizor na wsi. Dlatego od godziny 18:00 do 23:00 ludzie zbierali się w szkole, aby oglądać programy telewizyjne.
          W 1965r. kierownikiem szkoły w Walentowie został Pan Henryk Stępka, który pełnił tę funkcję do 1971r.
          Od 1971r do 1978 r. to stanowisko powierzono  pani  Helenie Stępka.
          W 1978r. funkcję dyrektora szkoły obejmuje pan Henryk Stępka i pełnił ją do 1989r.
          Od 1989r. pani Grażyna Krzemińska pełni obowiązki dyrektora szkoły w Walentowie. 1 stycznia 1999r. w związku ze zmianami administracyjnymi kraju Szkoła Podstawowa w Walentowie zmienia nazwę na Publiczna Szkoła Podstawowa w Steklinie. 1 września 2000r. dyrektorem szkoły w Steklinie zostaje pan Grzegorz Kozłowski. 15 listopada 2002r.  szkoła otrzymuje imię polskiego noblisty   Henryka Sienkiewicza. Wtedy też społeczności szkolnej został przekazany sztandar ufundowany przez licznych sponsorów.

• Szkoła obecnie

• 1 września 2000r. dyrektorem szkoły w Steklinie zostaje pan Grzegorz Kozłowski. 15 listopada 2002r.  szkoła otrzymuje imię polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Wtedy też społeczności szkolnej został przekazany sztandar ufundowany przez licznych sponsorów. Obecnie w szkole znajduje się 9 sal lekcyjnych, sala komputerowa, biblioteka szkolna. Działa również świetlica szkolna oraz wiele kół zainteresowań. Sale wyposażone są w nowoczesne pomoce dydaktyczne takie jak tablice interaktywne, projektory multimedialne, rzutniki. Na terenie szkoły znajduje się duże boisko do grania w piłkę nożną, plac zabaw dla najmłodszych dzieci oraz piękny park.